Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępczość w czasie zarazy rządzi się swoimi prawami

15 marca 2021 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz
źródło: materiały prasowe

Przestępcy potrafią szybko dostosować się do zmienionej rzeczywistości. O szczegółach mówi „Rzeczpospolitej" prof. Brunon Hołyst wybitny kryminolog.

Panie profesorze, mamy za sobą rok 2020 r. Rok szczególny ze względu na pandemię, która bardzo mocno zmieniła nasze życie. Zmieniła też przestępczość. Mimo zamknięcia, czasowych ograniczeń w przemieszczaniu się, zamknięciu dyskotek, pubów, restauracji i hoteli pandemia nie wpłynęła jednak na zmniejszenie liczby włamań i kradzieży samochodów. W 2020 r. złodzieje dokonali o ponad 3 tys. więcej włamań niż rok wcześniej. Ponad 70 tys. razy włamywano się do domów czy mieszkań. Skradziono również ponad 9 tys. samochodów, czyli o 275 egzemplarzy więcej niż w roku przed pandemią. Jak to tłumaczyć? Zaraza nie przestraszyła przestępców?

Oni zawsze będą szukać możliwości zarobku i żadna pandemia im nie jest straszna. Kiedy więc obserwujemy mniejsze zainteresowanie tzw. dilerką, bo nie funkcjonują szkoły czy dyskoteki, przestępcy szukają innych możliwości zarobku. Wracają więc np. do kradzieży aut czy włamań, na których można cokolwiek zarobić. Niestety, takie są realia. Przestępcy, podobnie jak i zwykli obywatele, próbują się dostosować do nowych okoliczności. Trudnych i niespodziewanych. I choć ostrożnie, to wszyscy muszą się z nimi zmierzyć. W obecnej sytuacji znajdą się chętni na taki „zarobek". Ludzie albo nie mają pracy, albo ją tracą z dnia na dzień lub funkcjonują w zawieszeniu. Często żyją bez jakichkolwiek oszczędności, bo na covid finansowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11912

Wydanie: 11912

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament